Zawarty w tytule tekstu skrót pojawia się najczęściej w kontekście monitoringu obiektów, ale czy wiemy, co tak naprawdę oznacza? Otóż CCTV to termin wywodzący się z języka angielskiego i pochodzący od słów Closed-Circuit TeleVision. Tłumacząc dosłownie, jest to telewizja w obiegu zamkniętym, która co do zasady nie jest transmitowana w żaden kanał docelowy. Jej rolą jest przekazywanie obrazu zainteresowanym osobom, a obraz ów służy zazwyczaj monitorowaniu pomieszczeń oraz obiektów zewnętrznych. W sumie można powiedzieć, że CCTV określa każdy system monitoringu, choć te mogą się od siebie różnić pewnymi szczegółami.

Kwestią otwartą jest, czy monitorowanie odbywa się w trybie analogowym czy cyfrowym, choć ta druga opcja zdecydowanie dziś dominuje. Można też pokusić się o stworzenie systemu CCTV z opcją kamer IP, która umożliwia przekazywanie obrazu na żywo za pośrednictwem internetu. Wystarczy się zalogować z użyciem hasła, aby móc podglądać konkretną kamerę na żywo. Z tą ostatnią cechą wiąże się pewne ciekawe zjawisko.

Niektóre kamery IP wykorzystywane w architekturze systemów CCTV są uruchamiane w konfiguracji fabrycznej i z fabrycznie przydzielonym hasłem. Najczęściej jest to bardzo oczywiste hasło i nazwa użytkownika – na przykład „admin”. Dysponując adresem IP kamery można uzyskać do niej niekontrolowany dostęp, dlatego specjaliści podkreślają jak duże znaczenie ma zmiana danych dostępowych przed podłączeniem kamery do internetu. Samo CCTV stanowi dziś standard w sklepach, punktach usługowych, urzędach, a nawet niektórych domach prywatnych.